Światowy Dzień Oceanów pod patronem UNESCO.

ocean, fala, woda

„Zdrowe Oceany to Zdrowa Planeta” – taką nazwę uzyskało tegoroczne Międzynarodowe Święto Oceanów, nadał mu ją Polski Komitet ds Unesco.  

Jaka jest inicjatywa?

Mobilizacja, poruszenie jak największej skali do działań w obronie środowiska oraz  działań przeciw zanieczyszczeniom oceanów tworzywami sztucznymi. Ochrona ekostystemu przed szkodliwym działaniem człowieka.

Z tego tytułu w Paryżu niebawem odbędzie się konferencja prowadzona pod patronem Międzynarodowej Komisji Oceanograficznej (IOC). Debaty będą prowadzone w odniesieniu do powyższych tematów, poruszona zostanie również kwestia zagospodarowania oceanów. 

Z drugiej strony w Nowym Jorku w tym samym czasie odbędzie się finał dorocznego konkursu fotograficznego, poświęconego oceanom. Jak i szereg seminarii, spotkań poświęconych integracji człowieka z naturą.

Rok 2014 pod wpływem powołania komisji UNESCO oraz IOC powstała współpraca wiążąca oceany i klimat w oparciu o ponad 70 instytucji pozarządowych. Został stworzony również portal Światowego Dnia Oceanów – znajdziecie na nim informacje o obchodach tego dnia w różnych państwach jak i również materiały informacyjne czy też prawne. Za pośrednictwem portalu można również zorganizować wydarzenie, które nada mu międzynarodową powszechność.

Oceany mają znaczny wpływ na życie na ziemi, szczególnie mają wpływ łagodząc zmiany klimatyczne, rozwiązują powstałe w nim problemy, co ma ogromny wpływ na ekosystem morski.Pochłaniają również 25% utworzonego przez człowieka dwutlenku- węgla. Zapobieganie wszelkim zmianom ma ogromne znaczenie dla życia zwierząt zamieszkujących oceany a tym samym dla Nas ludzi.

One thought on “Światowy Dzień Oceanów pod patronem UNESCO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.