Jeśli jakiś odpad trafi do recyklingu zanieczyszczony opakowaniem, to podnosi to koszty recyklingu, które ponosisz i obniża to wartość finalnego produktu. Konieczność sortowania, wysypania zawartości, na przykład szkła i oddzielenia go od worka z plastiku jest kosztowny, a koszty będziemy musieli ponieść wszyscy. Oddzielenie bio-resztek z innego rodzaju worków jest jeszcze droższy.
Worki kompostowalne produkowane są w taki sposób, by były jak najbardziej użyteczne zarówno dla Ciebie – konsumenta, jak i dla kompostowni. Muszą rozłożyć się dopiero po tym, jak wyrzucisz je do odpowiedniego kosza, i zostaną zawiezione do kompostowni. Dlatego zalecamy wymianę worka co najmniej raz w tygodniu, bo inaczej kompostować zaczną w Twoim koszu. Jednak bio-resztki niezależnie od rodzaju worka będą rozkładać się, czyli “psuć i śmierdzieć” w taki sam sposób.
Worki biodegradowalne są podobnie wytrzymałe na rozciąganie, czy inne uszkodzenia mechaniczne, co worki plastikowe. Jeśli zaś chodzi o to, czy taki worek nie rozpadnie się nieużywany w szafce, to jest prawie tak wytrzymały na działanie czasu, co ona.
Jest lepszy także dla wspólnoty ludzi. Zasoby ropy naftowej to tak naprawdę energia słońca zmagazynowana w roślinach sprzed milionów lat, które stały się ropą. Są one ograniczone jak każdy zapas, jak jedzenie w lodówce. Niestety, nie mamy możliwości pójść do jakiegoś kosmicznego sklepu i kupić dla Ziemi więcej ropy, dopełniając naszą lodówkę. Ropa tworzy się miliony, a zużyjemy całe jej zapasy w ciągu 200-250 lat. Zostało nam już tylko kilkadziesiąt lat korzystania z tego magazynu. Dodatkowo rocznie wydobywamy coraz mniej i coraz drożej. Należy zatem racjonalnie gospodarować zapasami. Dlatego worek z przerobienia odnawialnych roślin jest lepszy, niż taki, który powstaje z nieodnawialnej ropy.
Worek biodegradowalny jest lepszy dla Twoich dzieci. Widziałeś po lasach porozrzucane śmieci. Wyobraź sobie, że niektóre mają kilkadziesiąt lat. Później zieleń je przykrywa, lecz ona nadal tam są. I będą jeszcze przez ponad 10 pokoleń. Twoje pra-pra-pra-pra-pra-pra-wnuki nadal będą zmagać się z problemem śmieci, które my tworzymy, jeśli tego nie zaprzestaniemy.
Higiena – wygoda – odpowiedzialność ekologiczna
Nasze worki pozwalają na higieniczne zbieranie i pozbycie się bioodpadów.
Nie musisz wysypywać ich z pojemnika – zawiązujesz worek i jako jeden pakunek wyrzucasz do kosza na bioodpady, które trafią do kompostowni.
Nasze worki są biodegradowalne, czyli rozkładają się dla przyswajalnych dla roślin elementów. Podlegają kompostowaniu i nie zanieczyszczają środowiska. Pewność takiego zachowania jest poparta uzyskanymi certyfikatami. Są projektowane z myślą o kompostowniach przemysłowych – w nich rozkład zachodzi najlepiej. Rozkładają się bardzo dobrze także w przydomowych kompostownikach. Jednak także z środowisku naturalnym, choć potrwa to kilka miesięcy rozłożą się, jeśli będą im towarzyszyć resztki roślinne.
Dodatkowo spełniają wszystkie normy, łącznie z prawnymi. Godzą postęp technologiczny z zachowaniem ekologicznym.
To wszystko oznacza, że stosując nasze worki na bioodpady znajdujesz się wśród czołówki ludzi dbających o środowisko w nowoczesny sposób.
Jeśli worek równocześnie nie jest mokry i w gorącym otoczeniu (powyżej 70°C), to nic mu się nie stanie. Także nie może zawierać wilgotnych śmieci, bo ich rozkład pobudza rozkład worka. Worek ze śmieciami zalecamy opróżniać co tydzień, wtedy jednak i tak resztki organiczne powinny zostać wyrzucone.
Nasze worki są biodegradowalne, kompostowalne. To znaczy, że spełniają normy dotyczące rozkładu w kompostowni. Jeśli jednak taki worek trafi do środowiska naturalnego, na łąkę, to zachowa się podobnie do, na przykład, martwych łodyg bylin. Na wiosnę takie łodygi zaczynają się rozkładać, tworząc nową warstwę gleby. Podobnie nasz worek, w towarzystwie rozkładających się resztek po kilku tygodniach także się rozłoży.
Żeby worek zaczął się rozkładać musi znajdować się w wilgotnym środowisku (90%) i wystarczająco wysokiej temperaturze (70°C), lub w towarzystwie rozkładających się szczątków roślinnych, przy których temperatura może być dużo niższa (pokojowa).
Uwierzysz, że z ziemniaków?
Dokładnie tak! Przekształcona skrobia ziemniaczana, pozyskana z niejadalnych resztek, jest głównym składnikiem takich worków. Do innych zastosowań podobne substancje (czyli biopolimery) są wytwarzane z drewna, konopii czy ostatnio nawet z łupin bananów i włókna ananasów.
To po prostu proces rozkładu. Dochodzi do niego w odpowiednich warunkach, które mogą wystąpić w środowisku naturalnym, lub zostać wytworzone przez człowieka na przykład w przemysłowej kompostowni, czy kompostowniku przydomowym. Ważne jest, że końcowym efektem tego procesu są gazy (głównie azot, ditlenek węgla i metan), oraz biomasa, czyli składniki, które mogą zostać użyte przez rośliny, do produkcji tlenu i gromadzenia energii Słońca.
Worki są przeznaczone do frakcji biodegradowalnej, gdyż z punktu widzenia kompostowni są tym samym, więc nie trzeba rozdzielać ich od bioodpadów, co bardzo upraszcza proces i przyczynia się do zwiększenia wartości produkowanego kompostu.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania powyżej – koniecznie napisz!