Srebrna powłoka odpowiedzią na panoszące się bakterie.

cząsteczka, nanocząsteczka, dna, komórka

Nanosrebro znane jest ze swojej zdolności do zabijania bakterii czy też innych drobnoustrojów, dlatego też mamy nadzieję, że niebawem ściany czy też blaty szpitalnych sali zostaną pokryte nanosrebrem.

Według Amerykańskich ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) ponad milion osób zaraża się bakteriami w szpitalu! Samo srebro doskonale radzi sobie z bakteriami a w powiązaniu z domieszką staję się jeszcze silniejsze. Co więcej, nanosrebro nie wpływa w żadnych stopniu negatywnie na zdrowie ludzi czy też zwierząt.

„Nanocząteczki są bardzo małe i oddziałują razem z bakteriami co prowadzi do pęknięcia ich ściany komórkowej” mówi chemik George John z uniwersytetu w Nowym Jorku oraz główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Materials.” – to pęknięcie zabija bakterie, tłumaczy.

Srebrna nanocząsteczka to grupa atomów srebra o rozmiarach mniejszych niż 100 nanometrów, czyli 100 miliardów metrów szerokości, to rozmiar powoduje, że nanocząteczka wykazuje inne właściwości. Zdecydowanie swobodniej rozpuszczają się one z farbami, lakierami czy też sprejami. 

Nanocząteczki są również badane pod kontem zastosowania w medycynie, a mianowicie naukowcy sprawdzają potencjalne zastosowania srebra w przypadku podawania leków. Ponieważ są one w stanie swobodniej przechodzić przez błonę komórkową.

Przeprowadzono badanie z wykorzystaniem takich bakterii jak, bakteria coli oraz bakterii Staphylococcus aureus. W obu przypadkach gdy szczepy zostały dodane do szklanego slajdu powleczonego białą farbą z dodatkiem srebra spowodowały, że nie było żadnego wzrostu bakterii, w przeciwieństwie do slajdu, który posiadał klasyczną farbę bez dodatku srebra, w tym przypadku bakterie znacznie wzrosły.

Zgadzamy się z twierdzeniem Luciana Lucia, profesorem chemii na uniwersytecie w Północnej Karolinie –  „To mnie więcej jak mydło czy detergent”

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.