Określamy skuteczne działania które ograniczają ilość plastiku.

ziemia, glob, listek

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu zobowiązaliśmy się do opisania działań które pozwolą nam ograniczyć ilość zużywanego plastiku a tym samym jego ilość w naturalnym środowisku.

Jesteśmy pewni, że poniższe sposoby jest w stanie wprowadzić każdy w swoim gospodarstwie czy też firmie. Z racji, iż nie inwestujemy w nie znacznej gotówki oraz czasu. Wystarczy odrobina organizacji!

 

  • Nie kupuj w plastiku. 

Zaobserwowaliśmy opakowane produkty spożywcze, między innymi takie jak warzywa czy też owoce. W naszym odczuciu mija się to z celem, opakowania często są używane do produktów które w zupełności tego nie wymagają! Ograniczajmy więc kupowanie produktów spożywczych w tackach, dodatkowo opakowanych folią.

  • Używaj własnej torby na zakupy 

Ten podpunkt szczególnie mocno w nas uderzył.. Wierzymy, że wraz z applebag jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ograniczyć zaśmiecenie torbami jednorazowego użycia, które są dosłownie wszędzie.

Rocznie używamy ich kilkaset by móc zrobić podstawowe zakupy, średni czas użytku to 20 minut, rozkład w środowisku trwa 400 lat. Reklamówki te często szkodzą zwierzętom jak i nam samym. Dlatego wybierajmy mądrze! 

torba, siatka, owoce, warzywa

 

  • Unikaj produktów pakowanych pojedynczo. 

Cukier w pojedynczych saszetkach, kapsułki do expresu czy też śmietanki do kawy w małych pojemniczkach.. To tylko kilka przykładów, co najlepsze, powyższe przykłady nie obowiązują do rezygnacji z tych produktów, wymagają tylko organizacji i chwili zastanowienia w sklepie.. Czy faktycznie nie znajdę tego produktu opakowanego w jedno zbiorcze pudełko, opakowanie?

jabłka, opakowanie, plastik

Źródło: coroflot.com

 

  • Wybieraj certyfikowane worki biodegradowalne. 

Warto przyjrzeć się workom które w opisie posiadają takie słowa jak, naturalne, kompostowalne, biodegradowalne. Warto ich używać, ponieważ rozkładają się w kompostowni wraz z odpadami, ale warto również im się przyjrzeć, sprawdzić  czy opakowanie zawiera certyfikat? Czy worek faktycznie ulegnie naturalnemu rozpadowi w kompostowni? Poniżej link do naszego wpisu odnośnie certyfikacji biotworzyw.

  • Jak rozpoznać prawidłową certyfikacje: https://noweko.pl/certyfikacjabiotworzywa/
  • Jak rozpoznać biodegradowalny worek: https://noweko.pl/jak-odroznic-worek-biodegradowalny-od-tego-z-tworzywa-sztucznego/

 

  • Zrezygnuj z jednorazowych naczyń, sztućców, rurek.

Pierwszym krajem który zaprotestował przeciw jednorazowym naczyniom jest Francja. Ustanowiła ona ustawę która mówi, że wszystkie jednorazowe naczynia mają być wytworzone z naturalnych surowców i nadawać się do kompostowania. Możemy więc czekać na wdrożenie ustawy bądź zacząć już dziś. 

 

  • Miej przy sobie butelkę na wodę. 

Tutaj uwzględniamy zaśmiecenie, ale również zdrowie. Plastikowe butelki pet wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie, przez substancję którą posiadają – BPA. Ogranicz więc korzystanie z plastikowych butelek, wybieraj te szklane bądź wielokrotnego użycia bez dodatku BPA. 

Życzymy powodzenia! Zobaczysz jak z biegiem czasu stos śmieci maleje a satysfakcja wzrasta!

Źródło: http://ulicaekologiczna.pl/przyjazne-srodowisku/9-sposobow-na-ograniczenie-plastiku

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.