Nowy Rok – nowe wyzwania, czyli o Rozporządzeniu Ministra Środowiska o obowiązkowej opłacie za „foliówki”

Jest styczeń 2018 r. – początek.

Od czterech dni obowiązuje Rozporządzenie na mocy którego w Polsce obowiązuje opłata za jednorazowe torby foliowe – obligatoryjna. Wczoraj zadzwonił telefon. Nie pierwszy i nie ostatni pewnie zagubiony głos pytający o wytyczne szczegółowe do Rozporządzenia:

„- A te 20 groszy to opodatkowane jeszcze ma być? Vat doliczyć trzeba?

– Trzeba”

Nie tylko doliczyć VAT, ale go także odprowadzić i zrobić to należy nawet wtedy, gdy nie jesteśmy koniecznie zainteresowani tym, aby naszą torbę w rozmiarze 16-50 mikronów sprzedać, ale nadal chcielibyśmy ją dystrybuować za darmo dla naszych Klientów. Wtedy prócz  20 groszy opłaty recyklingowej mamy także obowiązek dodać do tej wartości 5 groszy „za torbę” plus VAT oczywiście. Czyli nominalnie wydatek od każdej jednorazowej torby handlowej wydanej Klientowi może być nawet rzędu 50 groszy. Czy o to chodziło ustawodawcy? Czy to jest zgodne z wytycznymi EU?  Oczywiście jako członek Zjednoczonej Wspólnoty wraz z profitami czerpanymi z członkostwa mamy także obowiązki. Są one tyleż (czasami) trudne do spełnienia, co niezasadne, ale podporządkować się trzeba, bo inaczej kary… W tym wypadku chodzi o ograniczenie ilości używanych lekkich toreb handlowych do 170 szt./osobę/rok. Jak to liczyć i czy ten akurat sposób poprzez narzucenie opłaty zwiększy popularność np. toreb wielokrotnego użytku? Zobaczymy. Warto rozważyć możliwość podzielenia się ze mną swoją opinią na ten temat. Tutaj krótka ankieta: http://tiny.pl/g4w7n

Jest styczeń 2018 r – początek

obserwujemy od kilku dni w sklepach informacje, że w trosce o środowisko popularne foliówki są płatne. Czy to rzeczywiście „w trosce o środowisko”, jakie są FAKTY?

O tym napiszę w przyszłym tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.