Ekologistyka w biznesie

Dziś bycie eko to nie tylko ochrona środowiska naturalnego, to również oszczędność pieniędzy oraz budowa pozytywnego wizerunku firmy.

Czym jest ekologistyka?

To działania polegające na wyborze ekologicznych rozwiązań w kwestii gromadzenia, przetwarzania i likwidowania odpadów przez przedsiębiorstwo.

Eko wskazówki/rozwiązania które znacznie wpłyną na finanse firmy oraz ochronę środowiska. Czyli łączymy przyjemne z pożytecznym.

  • Elektroniczny obieg dokumentacji – minimalizacja kosztów

Ciekawym pomysłem dla przedsiębiorców na oszczędność kosztów w zakresie zakupu papieru do biura jest elektroniczny obieg dokumentacji. Z doświadczenia wiemy, że niemożliwa jest całkowita rezygnacja z papieru, ale ograniczenie go do momentów w których jest na prawdę potrzebny.

  • Naturalne czyli dobre – ekologiczne czyli opłacalne

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przyjaznych środowisku materiałów. Zmiana foliowych worków na biodegradowalne bądź te pochodzące z recyklingu. Można także przejść na używanie ekologicznych, certyfikowanych materiałów i zadbać o właściwy „ekologiczny” łańcuch dostawców. To nie tylko poprawia wizerunek marki, sprawiając, że staje się bardziej konkurencyjna, ale także pomaga zapobiegać sytuacjom kryzysowym.

  • Kompost – mniej odpadków i mniejsza emisja CO2

Przetwarzanie odpadów komunalnych w kompost dla rolnictwa i zieleni komunalnej. Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych i odpady pochodzące od innych wytwórców, które nie zawierają odpadów niebezpiecznych.

Takie działania wpływają na zmniejszenie hałd śmieci oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Uzyskany w procesie kompostowania nawóz poprawia właściwości gleby. Kompost ma przewagę nad sztucznymi nawozami, ponieważ wzbogaca warstwy ziemi o mikroskładniki oraz wspomaga proces odtwarzania żyznej gleby.

Rozwiązania z których firmy najczęściej korzystają :

Segregacja odpadów – biodegradowalne worki na śmieci
Elektroniczny obieg dokumentacji
Kompost – zmniejszenie odpadów i emisji CO2
Stosowanie odnawialnych źródeł energii
Świetlówki energooszczędne
Ekologia to wizytówka firmy, to przekazanie wartości z jakimi dana firma się identyfikuje. Zadbajmy o to aby wprowadzone zamiany były długofalowe a z pewnością uzyskamy zaskakujące rezultaty!

Źródło: egospodarka.pl, creandi.pl – ekologia w biznesie, ecoportal.com.pl – ekologiczne rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.