Aktualności

Co kryję się za pojęciem recykling?

Recykling to powszechnie używane pojęcie z dziedziny ekologii, dlatego pragniemy przedstawić, co kryje się za tym stwierdzeniem? Na czym ono polega?

Przeciętny Polak rocznie wytwarza ok. 300 kg śmieci, z czego wciąż odzyskujemy niewiele – zaledwie kilka procent, więc ilości odpadów rosną w zastraszającym tempie, stanowiąc nie tylko zagrożenie dla środowiska, lecz również dla nas samych.

Może jeżeli każdy z nas uświadomi sobie, dlaczego segregowanie odpadów jest konieczne i jakie korzyści daje recykling, to zmieni się nasza mentalność i będziemy segregować odpady chętniej i efektywniej?

Co to jest recykling?
Recykling jest to jedna z metod ochrony środowiska, która ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i zużycia surowców naturalnych.

Ideą recyklingu jest odzyskanie z segregowanych odpadów jak największej ilości materiałów i surowców, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie.

Co nadaje się do recyklingu?
Do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne (plastik), ubrania, elektrosprzęt. Często są one oznaczone odpowiednim symbolem graficznym lub kodem.

Na wielu osiedlach w Polsce znajdują się oznakowane, często kolorowe kontenery, do których można bezpłatnie wrzucać posegregowane śmieci oraz są wyznaczone miejsca, w których można oddać zużyty elektrosprzęt.

Poza tym różne organizacje, instytucje i firmy prowadzą od czasu do czasu akcje, w ramach których istnieje możliwość bezpłatnego oddania ubrań, baterii i innych rzeczy.

Korzyści, jakie przynoszą segregacja odpadów i recykling
Recykling i związane z nim przepisy prawne oraz akcje społeczne mają na celu zmobilizowanie producentów i handlowców do odpowiedniej gospodarki odpadami, a konsumentów do zmiany nawyków na bardziej odpowiedzialne.

Poza obowiązującymi przepisami bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie istoty recyklingu i wyrobienie nawyków, które sprawią, że recykling będzie coraz bardziej powszechny i efektywny, dzięki czemu ograniczy się ilość śmieci, odzyska materiały i surowce oraz zapobiegnie dewastacji środowiska naturalnego.

Oto kilka najważniejszych przykładów korzyści z recyklingu: 
bezpłatne pozbycie się odpadów z gospodarstw domowych (nawet ponad 80 procent)
redukcja ilości odpadów na wysypiskach i zmniejszenie kosztów ich utrzymania przez gminy
mniejsze obciążenie środowiska naturalnego (m.in. wody, powietrza, gleb)
ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych na wysypiskach
obniżenie zużycia surowców naturalnych
ponowne wykorzystanie materiałów i surowców lub ich przetworzenie na nowe
zmniejszenie zużycia energii i redukcja wydatków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.