Od dawna tworzywa sztuczne górowały w branży opakowań. W dniu dzisiejszym na przeciw wychodzą im Biotworzywa. Ich struktura jest do siebie bardzo zbliżona, często nie łatwo nam odróżnić tworzywo sztuczne od biotworzywa, szczególnie kiedy na większości reklamówkach znajduję się „drzewko”, „kwiatuszek”, bądz umieszczony jest napis „dbajmy o środowisko”… Powyższe opisy czy też znaki nie świadczą o tym, że dane tworzywo jest biotworzywem. Często niestety jest przeciwnie.
W dzisiejszym wpisie objaśnimy czym jest biotworzywo, jak je rozpoznać.
Biotworzywo – tworzywa biodegradowalne bądź pochodzące ze źródeł odnawialnych.
Biotworzywa określa się w poniższych grupach :
- tworzywa biodegradowalne które pochodzącą z surowców odnawialnych ( skrobia, PHA, PBS, PLA)
- tworzywa ulegające biodegradacji, które nie pochodzące z surowców odnawialnych (PCL, PBAT)
- tworzywa pochodzące z surowców odnawialnych, nie ulegają biodegradacji (PTT, PA, PET, PE)
W jaki sposób możemy odróżnić tworzywa sztuczne od biotworzyw?
W tym celu pomoże nam Certyfikacja – oficjalny dokument stwierdzający zgodność z określonymi wymaganiami.
W przypadku produktów biodegradowalnych certyfikat potwierdza, iż produkt degraduje w warunkach które określone są normami. Certyfikat w przypadku tworzyw odnawialnych potwierdza procentową zawartość surowca odnawialnego.
Jak wygląda proces certyfikacji?
Jest on wykonywany przez trzecią osobę, która sporządza pisemne oświadczenie po wykonaniu szeregu badań, że produkt lub usługa spełnia określone wymagania.Badania oraz nadanie certyfikatu możemy uzyskać od organizacji/laboratorium które specjalizują się w tym temacie. Jednostek które świadczą certyfikacje mają zbliżone standardy więc uzyskanie certyfikatu w innej jednostce, która posiada odmienne normy znacznie usprawnia proces.
Posiadanie certyfikatu jest dobrowolne, z tej racji wynika fakt, że na rynku znajduję się tak wiele produktów które podszywają się pod te określane mianem biotworzyw.
Aby zapobiec temu przekłamaniu przedstawiamy opis produktu który jest biotworzywem.
Ważny certyfikat musi zawierać nazwę jednostki certyfikującej, nazwę i numer normy na podstawie której został wydany oraz numer rejestracyjny certyfikatu. Autentyczność certyfikatu może być potwierdzona na stronie internetowej jednostki certyfikującej. Ważny certyfikat posiada informację o producencie i wyrobie, numer certyfikatu oraz logo organizacji wydającej certyfikat. Powyższe wymagania powinny znajdować się na finalnym produkcie.
Certyfikacja jest bardzo ważnym elementem, nadaję autentyczność tworzywom, upewnia nas, że zakupiliśmy produkt biodegradowalny co pozwala nam na odpowiednie zachowanie się po jego użyciu. Daję nam pewność, że działamy w kierunku ochrony środowiska a zakup przez nas takiego materiału nie będzie dla niego szkodliwy.
Temat zapewne będzie przez nas wiele razy kontynuowany – z racji jego pilności. Na dzień dzisiejszy w celu wyjaśnienia nurtujących Państwa pytań, zapraszamy do kontaktu.