Agroekologia a tworzywa kompostowalne

Obowiązuje od 01.07.2017. Z uwagi na zapis o okresie przejściowym w niektórych  gminach już wprowadzono jej zapisy, w innych dopiero to się stanie. Ustawa o Gospodarce Odpadami to ważny dokument, i nie tylko o gospodarce odpadami tu mowa. To dokument, który wprowadza nacisk na selektywną zbiórkę bioodpadów. Można rzec: wreszcie! Do dziś miliony ton odpadków biodegradowalnych  lądowały na wysypiskach tworząc m.in. ogniska zapalne i swoiste bomby metanowe. Przepisy unijne mówią jednak o dążeniu do całkowitego zakazu składowania bioodpadów na wysypiskach i konieczności ich zagospodarowywania. Selektywnie zebrane mają szansę trafić do biogazowni oraz kompostowni dając wysokozmineralizowany nawóz.

Fundacja im. Heinricha Bölla opublikowała – można rzec – wstrząsającą publikację dot. „zużycia” gleby. Wyjałowiona, a z drugiej strony przenawożona. Wykorzystanie nawozów sztucznych przez ostatnie 50 lat wzrosło ponad pięciokrotnie! Powoduje to przedostawanie się resztek nawozów z pól do wód w efekcie niszcząc ekosystem morski.

Z jednej strony ludzkie inwestycje pochłaniają coraz większe obszary, w tym nadające się pod uprawę, z drugiej istniejące uprawy są intensyfikowane. Europa od dawna nie jest w stanie się wyżywić i musi importować żywność z miejsc, gdzie istnieją nadal spore obszary pod uprawę. Gdyby jednak tylko uprawę… Gdyby cała ludzkość przerzuciła się na jedzenie mięsa to 80% gruntów rolnych na świecie musiałoby być przeznaczone na jego produkcję! Jak donosi Fundacja obecnie jest to 33%. I postawmy sprawę jasno: biorąc pod uwagę, że ze 100 kalorii paszy da się uzyskać najwyżej 30 kalorii mięsa, wykorzystywanie żyznych gleb w tym celu to czyste marnotrawstwo.

I tutaj przychodzą nam z pomocą bioodpady, w tym te uzyskane z biotworzyw. W krajach gdzie gospodarka bioodpadami jest na wysokim poziomie bioodpady są przetwarzane na kompost, a ten – jako naturalne źródło azotu – sprzedawany lokalnej społeczności. Obieg pierwiastków się zamyka, gleba odzyskuje co dała roślinom podczas wzrostu. Biotworzywa wspierają ten obieg, oszczędzają energię oraz ograniczają zanieczyszczenie bioodpadów pozostałościami po poliolefinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.