Piasek tak cenny jak woda. Co się stanie kiedy jego złoża się skończą?

piasek, pustynia, samochód

Światowa gospodarka rocznie wykorzystuje 150 mld ton rocznie tego surowca – w porównaniu do zużycia innych naturalnych zasobów ziemi tylko wody zużywamy więcej.

Piasek jest twórcą naszej cywilizacji, gdyby nie on nie mielibyśmy szkła czy też papieru a budowa domów w znacznym stopniu była by utrudniona. Budowa domu to 200 ton piasku, szpitala 3.000 ton, kilometra autostrady to aż 30.000 tysięcy ton.

Jaki powstał problem wyczerpywania się złóż piasku?

Złoża piasku zaczynają się wyczerpywać. Kończą się powoli kopalnie piasku. Wydobycie z dna mórz jest niebezpieczne dla zamieszkujących akweny wodne zwierząt. Inne również zagrażają środowisku oraz ludziom – na przykład wydobycie z dna rzek powoduje powodzie.

Wydobycie z mórz tworzy problem

Fakt, iż morza i wybrzeża są powiązanymi ekosystemami, jest widoczne również w tej sytuacji. Natura niedobór piasku na dnie uzupełnia podmywając ląd. Na Malediwach spowodowało to ewakuacje 120 wysp. W Liberii w roku 2013 miejsce zamieszkania straciło 10 tysięcy osób z powodu przesuwającego się w głąb miast wybrzeża. Podobna sytuacja jest na Karaibach czy Wyspach Zielonego Przylądka. Sytuacja w wielu krajach jest więcej niż zła a pomimo tego handel tym surowcem nie słabnie, służby często walczą z wiatrakami.

Największy problem to małe, bogate kraje.

Dubaj

Miasto możliwości, innowacji – jedną z nich było stworzenie świata – kompleksu 300 sztucznych wysp usypanych z piasku w odległości 4 km od wybrzeża. Budowa ruszyła, ale na przeszkodzie ukończenia projektu stanął kryzys. Dziś jest tam zdatna do życia tylko jedna wyspa, pozostałe straszą pustkami.

dubaj, plaża, wyspa, zieleń, morze

Zdjęcie: archemom

dubaj, noc, miasto, światła.

Singapur

Mały kraj, wielkie miasto. Aby poszerzyć swoje możliwości, rząd postanowił poszerzyć wielkość swoich granic. Postanowił zasypać morze piaskiem. 40 lat takiego działania doprowadziło do powiększenia powierzchni o 140 km2. Do 2030 roku powierzchnia ma powiększyć się jeszcze o 100 km2. Pobliskie Państwa zamknęły sprzedaż piasku dla Singapuru, ale to nie wstrzymało prac, gdyż importowany jest z takich państw jak Indonezja czy Kambodża.

miasto, państwo, singapur.

Cena piasku

Na świecie rozpoczął się wyścig po piasek. Państwa toczą debaty już nie tylko w temacie wody czy ropy naftowej. Piasek stał się cenny jak ropa. Jak każdy surowiec jego ilość jest ograniczona. Im wolniej powstaje, lub im ciężej go wykorzystać ponownie, tym szybciej zasoby będą się kurczyć. Podobna sytuacja jest z fosforanami i azotanami (surowce ważne dla rolnictwa). Żelazo jest jednym z najistotniejszych surowców dla nowoczesnych gospodarek. Aluminium. Złoto. Paliwa kopalne. Zużywamy w ciągu dziesięcioleci zasoby, które powstawały dziesiątki tysięcy lat. Musimy zacząć patrzeć na setki, a nie kilka lat w przód. Rozwiązania typu inicjatywy „zero growth” także nie są rozwiązaniem,
bo oznaczają pozostawienie zużycia na obecnym poziomie. Musimy jako cywilizacja zmniejszyć poziom zużycia wszystkich nieodnawialnych zasobów, a tempo odnawiania zasobów odnawialnych skorelować z ich zużyciem.

źródło: „Gdy zabraknie piasku, skończy się życie” – Agata Kalińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.