Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleca biotworzywa jako trwałą alternatywę dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych.

W połowie grudnia 2021 Organizacja Narodów Zjednoczonych / komitet ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opublikowała raport oceniający trwałość rolniczych produktów z tworzyw sztucznych, w którym zaleca zastąpienie nieulegających biodegradacji, konwencjonalnych polimerów biodegradowalnymi polimerami biopochodnymi.

„Z zadowoleniem przyjmujemy uznanie korzyści środowiskowych, jakie przynoszą produkty z biotworzyw”, skomentował François de Bie, przewodniczący European Bioplastics (EUBP). „Biopochodne i biodegradowalne folie do ściółkowania pomagają zarówno w zmniejszeniu zależności od kopalnych źródeł węgla, wykorzystując w zamian węgiel odnawialny, jak i odgrywając cenną rolę w zmniejszaniu zanieczyszczenia gleby pozostałościami tworzyw sztucznych, co może mieć znaczący wpływ na wydajność rolnictwa”.

Badanie FAO koncentruje się na produktach rolniczych z tworzyw sztucznych stosowanych w szeregu różnych łańcuchów wartości. Jakościowa ocena ryzyka, która towarzyszy badaniu, analizuje 13 konkretnych produktów rolnych. „Co istotne, w przypadku sześciu z 13 ocenianych produktów, biopochodne tworzywa biodegradowalne są zalecane jako preferowane zamienniki konwencjonalnych tworzyw sztucznych” – powiedział de Bie. Na liście rekomendowanych produktów znalazły się m.in. folie do ściółkowania, sprzęt wędkarski, nawozy powlekane polimerami, osłony i osłony drzew, sznurki podtrzymujące rośliny oraz impregnowane pestycydami torby do ochrony owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.