Do dziś produkcja tworzyw sztucznych powstawała w oparciu o plastik. Dziś.. słyszymy, dostrzegamy – innowacje, które jeżeli zostaną zrealizowane to zrewolucjonizują branże opakowań.
Czego możemy się spodziewać?
Najnowsze projekty prowadzone w różnych częściach świata badają, czym możemy zastąpić plastik?
Na sam przód szeregu wyłaniają się.. produkty spożywcze! Tak, to awokado, krewetki czy nabiał mają zastąpić plastik!
-
Mleko, które zamiast szkodliwego dla środowiska plastiku tworzy biotworzywo.
Mleko a konkretnie jego główny składnik – kazeina znany w świecie badaczy jest nie od dziś. Od 7 lat trwają badania, tworzone są procesy, które udoskonalają ten dodatek. Co oznacza, że już niebawem na rynku mają pojawić się pierwsze produkty. Jedna z Francuskich firm planuje wykorzystanie kazeiny na podstawie, której stworzy owijkę na tabletki do zmywarki. Owijka całkowicie rozpuszcza się przy kontakcie z wodą. Co najważniejsze, składniki użyte przy jej produkcji są całkowicie nieszkodliwe. Nie zagrażają również środowisku. Firma, która podejmuje się produkcji biotworzywa opartego o kazeine tłumaczy, że bez problemu jest w stanie produkować tworzywa nadające się do kontaktu z pożywieniem jak i te jadalne. Co czyni producenta atrakcyjnym dla takich branży jak farmacja.
-
Z natury do natury – udział krewetek w rynku bioopakowań.
Intensywne badania odbywają się na terenie Egiptu. Naukowcy pracują nad stworzeniem biopolimerów z suszonych skorupek krewetek. Naukowcy z uniwersytetu Nile poddali obróbce skorupki krewetek, rozpuszczając i zamieniając je w roztwór, który wysycha i tworzy postać CIENKIEJ FOLII! Jeden z naukowców podczas rozmowy z Hani Chbib podkreślił, że Egipt importuje ponad 3,5 tyś ton krewetek, po których pozostaje ok. 1 tysiąc ton odpadów w formie skorup. Co oznacza, że produkt będzie wykorzystany z dwóch względów: zmniejszy zaśmiecenie odpadami z tworzywa sztucznego jak i ograniczy problem z odpadami.
-
Odżywczy jak i pożyteczny – awokado w roli głównej.
Badania prowadzone w Meksyku pozwoliły opracować metodę produkcji biotworzywa z ziaren awokado. Nasiona awokado poddawane są chemicznej modyfikacji podczas, której ulegają zmiękczeniu, w ten sposób stają się termoplastyczne a w końcowej fazie mogą być zmieszane z inną substancją co prowadzi do powstania żywic termoplastycznych. Żywotność żywic wynosi ok 4 lata, rozkład trwa do 12 miesięcy. Materiał może posłużyć do stworzenia szerokiej gamy produktów. Od przyborów kuchennych, pojemników po torebki.
Słowa kluczowe: magazyn opakowanie