350 kg śmieci rocznie na osobę! – Skala nadal rośnie.

śmieci, odpady, kosz, jednorazówki, torby, opakowania

Użytkowanie jednorazowej torby to 15-25 minut, czas jej rozkładu to kilkaset lat… 

KAŻDA decyzja o zakupach i sposobie w jaki je pakujemy to wpływ na środowisko. Statystycznie Polak produkuje ok 350 kg śmieci rocznie, Europejczyk powyżej 500..Ta różnica jest niewielka, jednak z roku na rok ta liczba wzrasta. Dlatego tak ważne jest abyśmy podejmowali decyzje które przybliżają nas do środowiska.

Jakie decyzje zmniejszą zanieczyszczenie śmieciami?

  • Planowanie zakupów

Mamy tendencje do kupowania większej ilości jedzenia.. Dlatego warto zaplanować z wyprzedzeniem posiłki a następnie sporządzić listę zakupów. Uwolni nas to od komponowania posiłków z tego co aktualnie mamy pod ręką, znacząco przyspiesza też proces przyrządzenia posiłków – nie musimy się obawiać, że po któryś z produktów będziemy musieli wybrać się do sklepu. Sporządzając listę zakupów mamy pewność, że nie zakupimy rzeczy nieprzydatnych które mogłyby się zmarnować.

  • Pakowanie 

Ogranicz korzystanie z jednorazowych woreczków, siatek czy też worków na śmieci. Małgorzata Izdebska z fundacji Nasza Ziemia – Wiemy, że w Polsce używamy ich bardzo dużo, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. U nas to jest ponad 450 torebek rocznie na osobę, podczas gdy w Danii używa się średnio 4 rocznie. Rynek oferuje szereg rozwiązań, w przypadku jednorazowych woreczków, siatek – możesz skorzystać z naszej oferty applebag, worki na śmieci zastąp tymi biodegradowalnymi. 

  • Pozbądź się opakowań

W Unii Europejskiej panuje zasada, żeby przeciwdziałać powstawaniu śmieci, mówi Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. – Warto wybierać rzeczy, które nie mają dodatkowych pudełek. Na przykład kiedy kupujemy pastę do zębów możemy wybrać w pudełku, lub nie. Warto jednak być świadomym, że to opakowanie od razy wyrzucamy. Jeszcze zanim tę pastę użyjemy. Jest wiele produktów absolutnie zbędnie opakowywanych. Warto z tego zrezygnować, bo poza szkodą dla środowiska, żadnego zysku tutaj nie widać.

Z wielu opinii wynika również, że mamy znaczący problem z recyklingiemjednorazowe siatki nie trafiają bowiem do odzysku. Nie posiadamy zbiórki oraz systemu odzysku.. Co oznacza, że opakowania te często lądują w składowiskach, lasach czy też zbiornikach wodnych.

 

 

 

Źródło: CNN Newsource/x-news Aleksandra Tycner, abo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.