Od pierwszego lipca wchodzi w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Powstaje obowiązek sortowania odpadów biologicznych, czyli przede wszystkim resztek kuchennych.
Jesteś na tej stronie. To znaczy, że troszczysz się o naszą planetę i zależy Ci na tym, by w twoim otoczeniu było czysto i schludnie, potrzebujesz wsparcia przy segregacji odpadów.
Narzędziem, które pomoże Ci dobrze segregować odpady jest worek biodegradowalny. To ważne, żeby bez komplikacji móc wyrzucić śmieci bio. Zbierasz do worka i wyrzucasz z workiem – cały pakunek jedzie do kompostowni i cały staje się nawozem dla roślin. Dlatego ważne jest tylko, by wybrać właściwy worek: worek biodegradowalny.
Wiele produktów biodegradowalnych: jedno pewne logo.
Nasze worki to pewność:
- Spełniają wszystkie potrzebne potrzebne normy.
- Rozkładają się razem z bioodpadami, dlatego nie musisz ich rozdzielać.
- Są wytrzymałe i zaprojektowane dla Twojej wygody użytkowania.
Worek plastikowy:
Ma swoje własne miejsce – jest nim kosz z frakcją suchą, albo frakcją plastikowo-metalową. Możesz w nim też dla bezpieczeństwa składować odpady specjalne:
- stare leki, które zaniesiesz do apteki,
- elektrośmieci, które oddasz w markecie,
- stare baterie, które złożysz w pojemniku w sklepie.
Worek biodegradowalny:
Worek, który później trafi do kompostowni musi rozłożyć się tak, jak odpady w nim przechowywane. Dlatego do odpadów nie trafiają kości, resztki mięsa i gałęzi, a worek jest z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej. Efektem jest pokarm dla roślin.
Droga śmieci
Śmieci, które powstają w kuchniach, przy sprzątaniu domu czy w warsztacie i mogłyby w dużej mierze trafić do recyklingu trafiają na wysypisko, a czasami nawet uciekają gdzie indziej. Kończą w lesie czy w przydrożnym rowie.
Często osoby zainteresowane czystością środowiska czy świadome ekologicznie zastanawiają się, co można zrobić z tak nieprzyjemnymi sprawami. Przykład Neapolu pokazuje, że problem śmieci może szybko stać się bardzo nieprzyjemny. Tam społeczność nie wyrażała zgody ani na stworzenie nowych wysypisk, ani na budowę spalarni – widząc w niej zagrożenie, ani na przejęcie odpowiedzialności i zaawansowaną segregację u źródeł.
Kiedy zastanowimy się nad tym spokojnie, jasnym staje się, że najważniejszymi elementami jest rozmowa, komunikacja i edukacja. Potrzeby jednostek w konfrontacji z potrzebami społeczności nie muszą być sprzeczne. Wysiłek zmiany nawyków dotyczących pozbywania się odpadów jest bardzo opłacalny. Nawet w krótkiej perspektywie, tak jak bardziej opłacalne jest sprzątanie po własnym psie, czy wyrzucanie papierków po cukierkach do kosza.
Segregacja u źródeł, przekształcanie odpadów w surowce, rozsądna gospodarka odpadami domowymi i przemysłowymi, czy modny ostatnio w świecie biznesu termin Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, czyli CSR. Te drogi mogą pomóc nam rozwiązać falę problemów, które czekają już u naszych drzwi, za 5, 10, 15 lat.
Sposobem na to, by wydajnie i efektywnie segregować odpady jest edukacja i używanie odpowiednich narzędzi. Worki oxybiodegradowane, czy produkowane przez nas kompostowalne, czyli biodegradowalne mają różne przeznaczenie i używane we właściwy sposób przyczyniają się do rozwiązania naszego wspólnego problemu.
Jak segregować odpady?
Do tej pory segregowaliśmy nasze śmieci na 3 frakcje obowiązkowe:
- suchą,
- mokrą,
- specjalną.
Po pierwszym lipca zacznie obowiązywać ustawa, która nakaże sortowanie na więcej frakcji. Jedną z nich jest frakcja biodegradowalna. Twoja gmina niedługo zacznie wdrażać politykę w tym zakresie, lub już posiada taki standard.
To ważne, żeby bez komplikacji móc wyrzucić śmieci bio. Zbierasz do takiego opakowania, które później razem z nimi wyrzucasz. Zostanie ono rozłożone razem z odpadami, zmieniając się z odpadów w surowiec: kompost. Dlatego wybierz właściwe opakowanie. To pomoże Ci w prosty i higieniczny sposób zadbać o swoje otoczenie i środowisko. Takim opakowaniem jest worek biodegradowalny.
Po co segregować odpady?
Produkujemy ogromna ilość śmieci. W Polsce większość z nich trafia na wysypisko. Obecnie w ciągu roku statystyczny polak produkuje od 300, do 400 kilogramów śmieci, czyli około kilograma dziennie. Większość z nich nadaje się do ponownego odzyskania.
Powierzchnia, którą łącznie zajmują legalne wysypiska śmieci jest wielkości Kielc. To olbrzymie marnotrawstwo, gdyż na kilkaset lat ta powierzchnia będzie wyłączona z użytkowania. Z drugiej strony maleje powierzchnia czynnych wysypisk. Problemem jest jednak to, że nie maleje liczba śmieci. Pozbycie się odpadów będzie coraz droższe.
Niedługo to się zmieni. Coraz więcej śmieci będziemy segregować, coraz więcej będziemy używać ponownie i z odpadów staną się surowcem. Jednym z takich surowców jest kompost. Właściwej jakości kompost powstaje bez zanieczyszczeń syntetycznych, jakimi są na przykład syntetyczne worki na śmieci. Worki plastikowe bardzo trudno oddzielić od wilgotnych resztek kuchennych, jest to niehigieniczne, a ponadto psuje to jakość ostatecznego surowca. Dlatego do segregacji bioodpadów są przeznaczone worki biodegradowalne.
Jak segregować?
Od 1. lipca 2017 roku zaczną wchodzić w życie przepisy, według których sortować będziemy na:
- frakcję bio– do pojemników brązowych lub z brązową naklejką,
- frakcję plastików i metali do żółtych lub z żółtą naklejką
- szkło do zielonych, a dodatkowo szkło bezbarwne do oznakowanych na biało,
- papier do oznakowanych na niebiesko,
- pozostałe odpady do szarych pojemników,
- odpady specjalne, takie jak leki, baterie, elektrośmieci do właściwych miejsc zbiórki.
Wygląda to dość prosto i po zrozumieniu całości procesu takie jest, pierwsze spojrzenie może jednak zaskoczyć.
Masz sklep? Kwiaciarnię? Chcesz sprzedawać nasze worki?
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o mniejszą ilość śmieci w swoim otoczeniu, czy bardziej odpowiedzialnie prowadzić gospodarstwo domowe? Mam dla Ciebie 3 rady:
- segreguj u źródła,
- wspieraj wyrabianie nawyków,
- kupuj rozsądnie.
Oczywiście możesz robić o wiele więcej! Zapisz się na nasz newsletter, by dowiedzieć się więcej.